Haber

İstiklal Caddesi’ndeki Terör Saldırısı Soruşturmasında, İki Kişi Daha Gözaltına Alındı

EDDA SÖNMEZ

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin önemli merkezlerinden İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen terör atağında bomba dolu çantayı bırakan kişi ve olayla temaslı olduğu gerekçesiyle 2 kişi daha vilayet dışında yakalanarak, gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısıyla ilgili çok yönlü araştırması sürüyor. Bu kapsamda, bombayı İstiklal Caddesi’ne bırakan Ahlam Albashir (23) ve ataktan sonra Bulgaristan’a kaçtığı iddia edilen Bilal Hassan’ın, 27 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yaparken sınır hattında ve ötesinde birden fazla araç değiştirdikleri ileri sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya nazaran, iki teröristin yurda girişinde yardım ettikleri tespit edilen iki kişi, vilayet dışında gözaltına alındı. Şüpheliler daha sonra İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Öte yandan, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının akabinde yapılan incelemelerde bombada kullanılan patlayıcı unsurlar ve çivi ile çeşitli metaller, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü grupları tarafından incelendi. Fotoğraflarda vakit ayarlı olduğu varsayım edilen kesim etkili bombada kullanılan ve olay yerinden toplanan çiviler ve demir modüllerinin fotoğrafları da basınla paylaşıldı. Bombada kullanılan nitro selüloz ve TNT kalıntıları da fotoğraflarda dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu